czwartek, 16 marca 2017

„W byciu człowiekiem najpiękniejsze jest poznanie innego człowieka, którego oczami możemy spojrzeć na to, co widzimy od dawna[...]" REFLEKSJA NAD SENTENCJĄ

„W byciu człowiekiem najpiękniejsze jest poznanie innego człowieka, którego oczami możemy spojrzeć na to, co widzimy od dawna. Jego oczy patrzą dla nas. Dostrzegają rzeczy, których nie mogły dostrzec nasze. Ktoś znajduje nowe znaczenia tego, co zaliczyliśmy już do oczywistości”


Pewnie nieraz słyszeliście, gdy mieliście coś zinterpretować: „Żadna odpowiedź nie jest głupia”. To najprostsza prawda, z której często nie zdajemy sobie sprawy. Widzimy inaczej, czujemy inaczej, myślimy inaczej. Możemy śmiać się, że „czasem nawet głupi powie coś mądrego”. Ale trudno, by było inaczej. W końcu i on ma unikalne doświadczenie życiowe, które pozwala mu spojrzeć na coś w inny sposób niż cała reszta.

Przy okazji tych słów dochodzimy również do innej prawdy. Mianowicie uwielbiamy idealizować. Jeśli tylko mamy w tym jakiś cel, to i z goblina zrobimy Miss Świata. Trochę przejaskrawione, dlatego może bawić, ale o to dokładnie chodzi: „delikatne” idealizowanie, w przeciwieństwie do wspomnianego przykładu, jest nieświadome. Tak może się zdarzyć zarówno ze sztuką, jak i z grą komputerową. Jeżeli długo coś wyczekujemy i w końcu to dostaniemy, nieraz trudno nam przyznać rozczarowanie.

Dlatego w życiu tak konieczne są oczy, które „patrzą dla nas”. Patrzą i zderzają z rzeczywistością nasze przekonanie albo odnajdują coś jeszcze, na co my byliśmy ślepi. I dlatego tym razem apel. Wyjdźmy z naszego hermetycznego świata i nie bądźmy głusi na słowa innych. Bo słowa mają wielką wartość. Nieważne, z czyich ust płyną.

Mariusz Bartodziej

Mariusz Szczygieł „Projekt: Prawda”

fot. wydawnictwo Dowody na Istnienie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skontaktuj się

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *